A A A K K K
людям з порушенням зору
Комунальний заклад
"Центр професійного розвитку педагогічних працівників"
Безлюдівської селищної ради

Рекомендації учителям предмета «Захист України» (Основи медичних знань) щодо проведення дистанційного оцінювання учнів 11-х класів за Програмою 3-денних навчально-польових зборів

Дата: 02.05.2022 11:35
Кількість переглядів: 279

Рекомендації учителям предмета «Захист України» (Основи медичних знань) щодо проведення дистанційного оцінювання учнів 11-х класів за Програмою 3-денних навчально-польових зборів (навчально-тренувальних занять)

Конституція України визначає захист Вітчизни є обов’язком громадян України, найважливішою функцією держави. Безпека людини, її життя і здоров’я визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

У статтях 17 і 65 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України є найважливішими функціями держави, справою всього українського народу.

Організація освітнього процесу на уроках з навчального предмета «Захист України» у закладах загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році здійснюватиметься відповідно до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про військовий обов’язок і військову службу», Закону України «Про національну безпеку України», Стратегії воєнної безпеки України, затвердженої Указом Президента України від 25.03.2021 № 121/2021, Стратегії національно-патріотичного виховання, затвердженої Указом Президента України від 18.05.2019 № 286/2019, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1392, Положення про допризовну підготовку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2000 № 1770, та інших нормативних документів.

Готовність Збройних сил України до виконання своїх функцій значною мірою залежить від її особового складу, зокрема підготовленості молоді до проходження військової служби.

Сучасні виклики сприяли трансформації освітнього процесу та формуванню нових освітніх концепцій, серед яких ключовою є концепція навчання протягом усього життя. Все більше значення надається самостійній роботі, рівноправним відносинам між педагогом і учнем. Особливої актуальності ці зміни набули у зв’язку з необхідністю застосування дистанційного навчання, досвід якого варто використовувати в перспективі.

Метою навчального предмета «Захист України» є формування в учнівської молоді життєво необхідних знань, умінь і навичок щодо захисту нашої держави та дій в умовах надзвичайних ситуацій, а також системного уявлення про військово-патріотичне виховання.

Предмет «Захист України» є обов’язковим навчальним предметом, який вивчається в навчальних закладах системи загальної середньої освіти упродовж 10 і 11 класів та під час навчально-польових занять (зборів) і навчально-тренувальних занять (дівчата ).

Навчальний зміст цієї галузі в умовах війни варто оптимізувати, щоб зменшити навантаження на учнів. Насамперед ідеться про скорочення обсягу текстів для читання, оскільки дітям, які перебувають у стані тривалого стресу, важко довгий час утримувати увагу. З огляду на це читання підручника доречно замінити усною розповіддю, переглядом відеоматеріалів, інтерактивними заняттями, роботою над творчими та мікродослідницькими проєктами.

Добираючи навчальний матеріал, вчителю варто фокусуватися на сюжетах, що дадуть учням глибше розуміння історії боротьби українського народу за незалежність і своє майбутнє. Для прикладу подавати ті сюжети, на яких можна продемонструвати міць і незламність України, готовність протистояти ворогу навіть у найскладніші часи. Стануть у пригоді й теми та завдання, спрямовані на осмислення зв’язків між минулим і сучасним життям України, між світовими, державними та регіональними процесами.

На вчителів предмета «Захист України» сьогодні, як ніколи, лягає відповідальність за розвиток в учнів критичного та системного мислення, медіаграмотності. З огляду на це варто запровадити п’ятихвилинки, під час яких розглядатиметься один із видів когнітивних викривлень, методів пропаганди чи маніпуляції, перевірятиметься на їх предмет якась новина. Добирати контент для таких вправ потрібно відповідно до віку та психоемоційного стану учнів, зважаючи на те, що певна інформація чи візуальні матеріали можуть налякати чи засмутити учнів.

Окремо слід приділити увагу розвитку громадянських компетентностей учнів. Під час уроків і розмов вчителеві слід формувати свідому громадянську позицію дітей. Взаємодопомога, волонтерство, протидія ворожій пропаганді, підтримання власного емоційного ресурсу є важливими складовими успіху в боротьбі з російськими загарбниками.

Старшокласників доречно бодай побіжно ознайомити з міжнародним гуманітарним правом. Наприклад, скористатися посібником «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право в закладах освіти», що містить навчально-методичні матеріали для проведення уроків у 10–11-х класах.

Навчальні програми «Захист України» (рівень стандарту) та «Захист України» (профільний рівень) для 10 – 11 класів закладів загальної середньої освіти затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 04.11.2020 №1377 (https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/ navchalni-programi-dlya-10-11-klasiv).

Відповідно до навчального плану уроки проводяться: 10 клас – по 1,5 години на тиждень протягом навчального року; 11 клас: в першому семестрі (півріччі) – по 1,5 години на тиждень, а в другому семестрі – по 1 годині на тиждень та 18 годин відводиться на проведення навчально-польових занять ( зборів ) і навчально-тренувальних занять у лікувально-оздоровчому закладі. При потижневому навантаженні по дві години на тиждень: 10 клас та перший семестр 11 класу – по 2 години, другий семестр 11 класу – по 1,5 години на тиждень та 18 годин – на проведення навчально-польових занять (зборів) (програма для юнаків) і навчально-тренувальні занять ( дівчата). У кожному періоді предмет вивчається юнаками та дівчатами окремо. Навчальний предмет при цьому в обох випадках називається «Захист України» з уточненням «Основи медичних знань» для групи дівчат.

 

Навчально-польові заняття (збори) і навчально-тренувальні заняття проводяться з метою практичного закріплення рівня знань, умінь та навичок учнів у 11 класі наприкінці навчального року. 3-денні (18 годин) навчально-польові заняття (збори) та навчально-тренувальні заняття проводяться на базах військових частин, військових комісаріатів (центрів комплектування та соціальної підтримки), лікувально-оздоровчих установ, базових навчальних закладів . До їх організації та проведення залучаються обласні, міські/районні військові комісаріати(центри комплектування та соціальної підтримки) та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану», наказу Міністерства освіти і науки України від 28 березня 2022 р. № 274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні», пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 630, наказом Міністра освіти і науки України №290 від 01.04.2022 року затверджено методичні рекомендації щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року.

У межах академічної автономії, відповідно до частин третьої та четвертої статті 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту» питання організації освітнього процесу, виконання освітньої програми, навчального плану є внутрішнім питанням кожного закладу загальної середньої освіти, його педагогічної ради та завданням педагогічних працівників.

З огляду на зазначене Міністерство освіти і науки рекомендує закладам загальної середньої освіти:

завершити 2021/2022 навчальний рік, самостійно визначивши день закінчення освітнього процесу шляхом внесення, за необхідності, відповідних змін до структури навчального року, визначеної закладом;

забезпечити виконання освітніх програм, навчальних програм та навчального плану за рахунок ущільнення навчального матеріалу, організації самостійної навчальної діяльності учнів, додаткових консультацій з використанням технологій дистанційного навчання тощо та внести відповідні зміни до календарно-тематичного планування з предметів інваріантної та варіативної складової навчального плану закладу освіти для забезпечення якісного виконання програм без урахування показників з кількості днів;

звернути увагу на необхідність психологічної підтримки дітей, у тому числі після завершення навчального року. Відповідні матеріали розміщено на сайтах Міністерства освіти і науки України та Інституту модернізації змісту освіти за посиланнями: https://mon.gov.ua/ua/news/mon-zapuskaye-informacijnukampaniyu-pro-teyak-zaspokoyiti-ditej-pid-chas-vijni – інформаційні матеріали «Психологічна турбота про дітей під час військових дій;

https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad – Всеукраїнський розклад (психологічні хвилинки);

https://poruch.me – проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ» (групи психологічної підтримки для підлітків, для батьків) – спільний проєкт Міністерства освіти і науки України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та ГО «ВГЦ «Волонтер»;

https://imzo.gov.ua/psyholohichnyj-suprovid-ta-sotsialno-pedahohichna-robota/materialy-dlia-vykorystannia-v-roboti-pid-chas-voiennykh-diy/ – матеріали для використання в роботі, записи вебінарів, «Гаряча лінія», контакти психологів тощо.

Щодо підсумкового оцінювання

Оцінювання, зокрема підсумкове, результатів навчання здобувачів освіти може здійснюватись, за потреби, з використанням технологій дистанційного навчання (розділ ІІІ Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08 вересня 2020 року № 1115, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 вересня 2020 р. за № 941/35224).

Відповідно до нормативно-правових актів семестрова і річна оцінки можуть підлягати коригуванню (пункт 3.2 Інструкції з ведення класного журналу 5-11(12) класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 03.06.2008 № 496; пункти 9­10 Порядку переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 14.07.2015 № 762 (зі змінами), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 липня 2015 р. за № 924/27369).

Семестрове оцінювання за ІІ семестр, в залежності від ситуації, може здійснюватися за результатами:

• тематичного оцінювання;

• поточного оцінювання, отриманого учнями під час очного, змішаного і дистанційного навчання;

• підсумкового оцінювання за ІІ семестр, що може здійснюватися, у тому числі, у вигляді письмової контрольної роботи, онлайн тестування, діагностичної роботи, усної співбесіди тощо.

Метою вивчення розділу «Основи медичних знань» є засвоєння базових теоретичних положень першої долікарської допомоги, оволодіння практичними навичками надання невідкладної медичної допомоги потерпілим на місці події та при транспортуванні до лікувального закладу.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №338 «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації», наказу Міністерства освіти і науки України від 08 вересня 2020 року №1115 «Деякі питання організації дистанційного навчання», листа Міністерства освіти і науки України від 29 вересня 2021 року №1/9-482 «Методичні рекомендації про викладання предмета «Захист України» у 2021/2022 навчальному році, надаємо методичні рекомендації щодо проведення навчально-польових зборів дистанційно.

Одержавши відповідні керівні документи з підготовки до навчально-польових зборів (занять), вчитель предмета «Захист України» повинен:

• вивчити наказ органу освіти з орга­нізації та проведення навчально-польових зборів(занять) дистанційно;

• скласти план заходів по підготовці до зборів (занять);

• підготувати проєкт наказу по навчальному закладу «Про проведення навчально-польового збору(занять) з учнями 11 класів дистанційно»;

• скласти розрахунок годин на період навчально-польових зборів (занять);

• скласти розклад занять на період навчально-польових зборів (занять);

• підготувати ПК з відповідним програмним забезпеченням для проведення тестування;

• підготувати завдання з відповідних розділів програми, які виносяться на навчально-польові збори (заняття).

Приводимо орієнтовний розрахунок годин на навчально-польові збори (заняття):

Назва розділу Кіль-кість годин Тема, заняття (кількість годин)
1-й день 2-й день 3-й день
1 Вогнева підготовка 4     Тема 2-4 год
2 Тактична підготовка 11 Тема 3-6 год Тема 3-4 год Тема 5-1 год
3 Домедична допомога 3   Тема 3-2 год Тема 3-1 год
4 Контрольне заняття   Поточно    
5 Разом 18 6 6 6

Навчальні матеріали для дистанційного навчання опубліковано на сайті Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти (zakinppo.org.ua) в рубриці «На допомогу педагогу» – «Захист України».

Зміст навчального матеріалу :

Вогнева підготовка :

Основні заходи безпеки під час проведення стрільб в тирі та на військовому стрільбищі та під час поводження з ручними осколковими гранатами. Організація і порядок проведення стрільби з автоматичної зброї.

Виконання вправ стрільби з пневматичної гвинтівки. Виконання початкової вправи стрільби з автоматичної зброї. Вибір і зайняття положення для стрільби. Положення стрільця під час стрільби (стоячи, з коліна, лежачи, сидячи), в русі в пішому порядку. Прийоми стрільб з автоматичної зброї (вогневі тренування). Прийоми і правила метання ручних осколкових гранат. Виконання вправи «Метання ручної осколкової гранати з місця із-за укриття».

Тактична підготовка:

Дії солдата в обороні. Вибір вогневої позиції, її інженерне обладнання і маскування. Дії солдата під час маневрування у складі підрозділу. Ведення спостереження. Визначення азимута та рух згідно з ним. Складання опису місцевості. Орієнтування на місцевості за картою під час руху. Поняття про дії розвідувального дозору. Бойові порядки та їхнє використання під час руху.

Ознайомлення з озброєнням та бойовою технікою військової частини (за неможливості провести заняття у військовій частині проводиться ознайомлення з роботою територіального центру комплектування та соціальної підтримки та інших формувань).

Домедична допомога:

Надання домедичної допомоги (алгоритм) в секторі обстрілу. Зупинка кровотечі з ран шиї, тулуба, верхніх і нижніх кінцівок (само та взаємодопомога). Зупинка кровотечі за допомогою спеціальних джгутів. Способи та правила транспортування постраждалих при різноманітних ушкодженнях. Надання допомоги в секторі тактичних умов. Первинний огляд пораненого, визначення ознак життя. Накладання пов’язок на грудну клітку, голову, живіт. Накладання турнікета (джгута) на кінцівки. Зупинка кровотечі за допомогою гемостатичних засобів та спеціальних перев’язувальних пакетів.

(Істотного значення набуває рівень відповідної підготовки вчителів, які б могли якісно викладати предмет з урахуванням певних особливостей. Відповідно до сучасних вимог щодо розвитку професійних компетенцій та для оволодіння базовими маніпуляціями і обов’язковими уміннями навчання надання домедичної допомоги вчителям бажано пройти відповідні курси ).

Враховуючи те, що Програма 3-денних навчально-польових зборів (занять) передбачає практичне виконання контрольних нормативів, в умовах воєнного стану та у зв’язку із карантинними заходами учні 11-х класів не в змозі у повному обсязі виконати практичну частину контрольних нормативів, пропоную провести оцінювання теоретичних знань у вигляді тестів.

 

Особливості заповнення класного журналу предмета

«Захист України» (Основи медичних знань)

Семестрова оцінка  виставляється без дати до класного журналу в колонку з надписом «І семестр», «ІІ семестр». Семестрове оцінювання здійснюється на підставі тематичних оцінок. При цьому мають ураховуватися динаміка особистих навчальних досягнень учня (учениці) з предмета протягом семестру, важливість теми, тривалість її вивчення, складність змісту тощо.

Семестрова оцінка може підлягати коригуванню. Скоригована семестрова оцінка виставляється без дати в колонку з надписом «Скоригована»  поруч із колонкою  І семестр або ІІ семестр . Колонки для виставлення скоригованих оцінок відводяться навіть за відсутності учнів, які виявили бажання їх коригувати. В 11 класі на окремій сторінці записуються навчально-польові заняття(збори) та виставляються оцінки з тактичної підготовки, вогневої підготовки, домедичної підготовки. Перед річною оцінкою виставляється підсумкова за навчально-польові заняття (збори).

Безпека під час проведення навчальних занять із предмета «Захист України» (Основи медичних знань) забезпечується їх чіткою організацією, суворим дотриманням заходів, що визначаються статутами, курсом стрільб, відповідними керівництвами та настановами.

Відповідальність за дотримання учнями вимог безпеки на заняттях несуть учителі предмета «Захист України» (Основи медичних знань).


« повернутися

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень