A A A K K K
людям з порушенням зору
Комунальний заклад
"Центр професійного розвитку педагогічних працівників"
Безлюдівської селищної ради

Роль вчителя у формуванні суспільства: виклики та можливості

Дата: 17.05.2023 10:31
Кількість переглядів: 21

У сучасному суспільстві освіта є важливою складовою розвитку дітей та дорослих, а роль вчителів у ній провідна. Педагоги сприяють покращенню інтелектуальних, моральних та соціальних навичок учнів, що впливає на їхній успіх у майбутньому. Професію складно назвати простою, адже фахівцям доводиться працювати з особами з різним характером та поглядами. Проте робота вчителем завжди залишатиметься актуальною, наприклад, зараз Україні відкрито близько 4 тис. таких вакансій.

Чому країні потрібні молоді педагоги?

Стосовно молодих вчителів часто існують упередження, що через менший досвід, вони гірше за старших колег знають і вміють подавати матеріал, організовувати освітній процес. Проте останні дослідження показали, що педагоги-початківці краще зацікавлюють учнів та мотивують їх до навчання.

 Крім того, за думкою експертів Jooble, активне залучення молодих спеціалістів до роботи у школах, гуртках, освітніх центрах, допомагає вирішити наступні проблеми:

●     Брак свіжих ідей для покращення навчання – нові фахівці постійно впроваджують технології та методики, що відповідають сучасним вимогам та потребам учнів.

●     Дефіцит вчителів – через високий рівень професійного вигорання старші педагоги почали раніше виходити на пенсію. Забезпечення гідного рівня заробітних плат та програм підвищення кваліфікації для вчителів-початківців допоможе заповнити ці нестачі.

●     Низькі стандарти викладання – молоді фахівці володіють більшою кількістю навчальних методик, мають більше енергії та мотивації до роботи з дітьми, завдяки чому здатні якісніше та ефективніше організувати навчальний процес.

Нові спеціалісти у сфері освіти сьогодні є важливим ресурсом для країни. Вони краще знаходять спільну мову з дітьми, доносять матеріал, завдяки дружньому ставленню до вихованців та використанню новаторських підходів.

Які можливості відкриває робота вчителем?

Посада педагога відкриває перед фахівцями багато цікавих можливостей. Вчителі не тільки виховують та навчають людей, що формують нинішнє та майбутнє суспільство, але й постійно розвивають особистісні якості. Робота сприяє отриманню навичок комунікації, лідерства, ораторського мистецтва та творчості. Цю професію складно віднести до рутинних. Зазвичай викладачі працюють з учнями різних віків та рівнів знань, що кожного разу вимагає використання нових підходів до навчання.

Досвідчені спеціалісти також виділяють наступні можливості:

1. Стажування за кордоном для підвищення кваліфікації та обміну досвідом з іноземними колегами (зазвичай це стосується філологів).

2. Кар’єрне зростання до посад викладачів у ВНЗ, керівників навчальними закладами, робота у МОН, письменницька діяльність.

3. Досвід роботи у приватних школах із високими стандартами викладання, перейнятими із західних країн.

4. Участь у методичних нетворкінгах, де педагоги з усієї країни діляться своїми розробками, підходами до викладання тощо.

5. Публікація наукових статей у фахових виданнях або участь у дослідницьких проектах.

До того ж найбільш відомі в освітньому сегменті вчителі мають можливість займатися виданням книг та підручників для шкіл та університетів, брати участь у розвитку навчальних програм, проводити курси підвищення кваліфікації тощо.

Виклики, що ставить професія вчителя

Обіймаючи будь-яку посаду, фахівці стикаються з різними складнощами, і вчителі не є виключенням. Головний виклик – це трудомісткість професії, через часті проблеми з дисципліною, мотивацією та зацікавленістю учнів. Окрім викладання матеріалу, педагогами часто доводиться докладати додаткових зусиль для підтримання належного порядку в класі.

Також педагоги стикаються зі стигматизацією професії в контекстах низьких доходів, престижності та значущості. Це часто деморалізує вчителів, віднімає задоволення від роботи та, як наслідок, погіршує якість навчання та знань учнів. Важливо розуміти, що такі упередження не є обґрунтованими, адже в сучасному досвідчені викладачі досягають високих заробітних плат та є надзвичайно шанованими членами суспільства.


« повернутися

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень