A A A K K K
людям з порушенням зору
Комунальний заклад
"Центр професійного розвитку педагогічних працівників"
Безлюдівської селищної ради

Путівник реформою НУШ: усе, що потрібно знати вчителю

Дата: 15.06.2023 12:43
Кількість переглядів: 155

Як рухається реформа НУШ? Які цикли її впровадження та як знайти своє місце у важливих освітніх змінах України? Юлія Романенко, експертка Команди підтримки реформ МОН, пояснює у матеріалі все, що треба знати вчителю про втілення реформи НУШ. Цим матеріалом відкриваємо наш спецпроєкт «НУШ: Перезавантаження», у якому публікуватимемо методичні роз’яснення від найкращих українських освітніх експертів.

Згідно з нормою Закону України «Про освіту» (розділ ХІІ, стаття 3, пункт 3) впровадження 12-річної освіти за новими державними стандартами Нової української школи відбувається за таким графіком:

Попри всі виклики й непереборні обставини воєнного часу перехід НУШ у базову школу розпочався вчасно. Це стало можливо завдяки тому, що у вересні 2020 року затвердили Державний стандарт базової середньої освіти. Він став логічним продовженням Державного стандарту початкової освіти, зокрема й у частині вимог до формування учнівських компетентностей.

1 вересня 2022 року вчителі-предметники всієї України перехопили естафету в початківців і тепер саме від них залежить успішне впровадження загальнонаціональної реформи на рівнях базової і профільної освіти.

Частина педагогів, знаючи наперед про те, що відчинятиме для нушенят двері базової школи, готувалася заздалегідь. Інші мусили в надскладних умовах невизначеності підставити плече й опановувати цю науку, одночасно навчаючись і впроваджуючи вивчене щодень на своїх уроках. Фактично адаптаційний цикл базової освіти став таким не лише для учнівства, а й для вчительства, яке стикнулося з новими викликами: яку модельну навчальну програму обрати; чи створювати власну навчальну програму; чим відрізняються нові курси й підходи; що робити з оцінюванням? І це лише перший рік упровадження. А попереду завершення першого циклу — 6-й клас і початок другого (7–9-ті класи). Та вже на порозі затвердження Державного стандарту профільної середньої освіти. Тож щоб успішно пройти цей шлях і досягти якісних результатів, обираймо тактику марафонців: раціонально розподіляймо зусилля й зосереджуймося на головному на кожному етапі.

5–6-й класи

• Присвятіть час зануренню в глосарій НУШ

Повірте, це не буде намарне витрачений час. Адже й учнів ми вводимо в термінологічне поле свого предмета. До речі, важливим для НУШ є перехід від категорії навчальних предметів до освітніх галузей, адже вся архітектура освітнього процесу ґрунтується саме на понятті галузі. Десь ці галузі є монопредметними, як-от фізична культура, а десь охоплюють широкий спектр предметів та інтегрованих курсів, як-от природнича чи мовно-літературна. Опанування відповідної термінології вельми спростить для вас подальше ознайомлення з будь-якими нормативними документами у сфері НУШ, методичними рекомендаціями, програмами, методичною літературою. 

Звертайтеся за консультаціями до колег із початкової школи, утім зважайте: на рівні базової школи навіть у тлумаченні основних понять можуть бути відмінності.

•  Сформуйте шкільну команду

Для розвитку гармонійної особистості важлива спільна робота усього колективу педагогів, які працюють у конкретному класі. Цікавтеся тим, яку кількість годин у тижневому навантаженні буде відведено на ваш курс чи предмет, адже від цього залежатиме вибір тієї чи тієї модельної програми. Співпрацюйте з колегами, які готові впроваджувати міжгалузеві інтегровані курси та проєкти. Пам’ятайте, кращим буде результат не в «команди зірок», де кожен окремо майстер своєї справи і прагне досягти індивідуального успіху, а в «команди-зірки», яка спрямовує свою майстерність для досягнення спільної мети. Зрозуміло, що кожен вважає свій предмет найважливішим для дитини, утім тут важливо знайти збалансоване рішення, яке враховуватиме інтереси всіх учасників освітнього процесу і насамперед потреби дітей. Скористайтеся Конструктором навчальних планів, щоб спільно командою розподілити навчальне навантаження й обрати потрібні освітні компоненти.

•  Ознайомтеся з модельними програмами

Вивчіть пропозиції авторів модельних програм для вашої галузі, звертаючи увагу не лише на відомі чи нові прізвища. Досвід пілотних закладів освіти, які йдуть на крок попереду у впровадженні нових освітніх стандартів, показує, що поспіх у справі вибору лише на шкоду. Трапляються випадки, коли вчителі обрали певну програму, але за рік виявили бажання від неї відмовитися, бо:

– не виправдала очікувань;

– не відповідала їхнім уявленням про НУШ;

– виявилося, що інша програма цікавіша або більше пасує потребам їхніх учнів;

– навчальні матеріали для обраної програми не зʼявилися взагалі або не дали змоги реалізувати вповні концепцію програми.

На сайті ресурсного центру НУШ ХАБ можна знайти відеопрезентації модельних навчальних програм від авторських колективів. Почніть із вивчення цих відеооглядів, обговоріть із колегами, а також перегляньте першоджерела. Зауважте, що бібліотека модельних програм постійно оновлюється, тому бажано стежити за новинами на фахових сайтах і вивчати нові програми, які з’являються, навіть якщо ви не плануєте змінювати обрану програму з кожним новим 5-м класом, який берете. Наразі на грифуванні перебувають програми для 7–9-х класів і тут варто обміркувати перспективне планування, поцікавитися, що пропонуватимуть автори обраної вами для 5–6-х класів програми на наступному циклі. Пам’ятайте, ви можете створити власну навчальну програму на основі обраної модельної або ж власну авторську навчальну програму, якщо жодна модельна вас не влаштовує. У цьому разі її потрібно буде подати на експертизу й отримати гриф «Схвалено».

Усі чинні модельні навчальні програми для базової середньої освіти розміщено в ресурсному центрі НУШ ХАБ. Також тут є вся нормативна база щодо впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти й навчально-методичне забезпечення для підтримки різних предметних та інтегрованих рішень.

•  Опановуйте нову систему/філософію оцінювання

Поки нормативна база у сфері оцінювання результатів навчання за новим Державним стандартом базової середньої освіти перебуває на етапі доопрацювання й затвердження, варто зосередитися на опануванні інструментів формувального оцінювання. Також важливо в цьому циклі обговорювати з батьками продовження культури формувального оцінювання в базовій школі. 

•  Вивчайте своїх учнів та надавайте їм підтримку

На виконання нормативних вимог тепер освітяни в рамках підвищення кваліфікації мають відводити «не менш ніж 10 % загальної кількості годин — на вдосконалення знань, вмінь і практичних навичок у частині надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу». Особливостям покоління перших нушенят присвячено окремий модуль курсу «НУШ: базова середня освіта» — «Діти НУШ: хто вони та як їх навчати?».

Також наразі є чимало якісних і професійних матеріалів, які допоможуть учителям:

• краще порозумітися зі своїми вихованцями;

• краще організувати освітній процес;

• подбати про власне психічне здоров’я.

7–9-й класи

• Розширюйте шкільну команду. Долучайте нових колег, які викладають ті курси й предмети, що з’являються в освітній програмі закладу освіти лише на цьому циклі.

• Проведіть внутрішній моніторинг: проаналізуйте, чи потребують коригування обрані модельні програми, доопрацювання навчальні програми для наступного освітнього циклу.

• Присвятіть час вивченню психології учнів підліткового віку.

• Поповнюйте арсенал інструментів оцінювання та методичних інструментів.

• Стежте за оновленнями нормативної бази та методичними рекомендаціями щодо організації державної підсумкової атестації на рівні базової середньої освіти. Очевидно, що оновлений державний стандарт потребуватиме нових підходів до оцінювання результатів навчання, тобто компетентностей здобувачів освіти. Наразі з новими підходами до загальнонаціонального підсумкового оцінювання та концепцією ДПА-9 можна ознайомитися в Стратегії освітніх оцінювань до 2030 року, яку ще 2019 року презентував Український центр оцінювання якості освіти. Звісно ж, у зв’язку з реаліями нашого життя в умовах війни окремі положення Стратегії зазнають змін, зокрема в частині ширшого впровадження оцінювань на комп’ютерній основі.

• Приділяйте увагу профорієнтації ваших учнів, адже після закінчення базової середньої освіти вони мають визначитися з подальшою освітньою траєкторією та обрати академічне або професійне спрямування здобуття профільної середньої освіти.

10–12-й класи

•  Долучайтеся до громадського обговорення проєкту Державного стандарту профільної середньої освіти, яке відбудеться впродовж 2023–2024 навчального року. Хоча нині здається, що до впровадження профільної освіти ще далеко, утім час летить швидко. Досвід показує: ті колеги, які активно долучалися до громадського обговорення Державного стандарту базової середньої освіти та громадських консультацій щодо його впровадження, почувалися значно комфортніше й упевненіше, коли настав час обирати програму й розробляти матеріали для реалізації вимог стандарту.

•  Незалежно від типу закладу освіти, в якому ви працюєте (академічного чи профільного спрямування), подбайте про те, щоб ваші випускники досягли вимог Державного стандарту профільної середньої освіти, склали ДПА-12 (про цей рівень теж ідеться в Стратегії освітніх оцінювань) і набули такого рівня компетентностей, який дасть їм змогу обирати подальшу освітню й професійну траєкторію.

Загалом хоч би на якому циклі чи рівні середньої освіти була зосереджена ваша педагогічна діяльність, важливо зберігати проактивність: прокоментувати допис колеги в соціальних мережах чи провести тренінг на курсах підвищення кваліфікації, підготувати цікаві завдання на завтрашній урок чи написати власну навчальну програму інтегрованого курсу, знайти в усемережжі методичну цікавинку й надихнувшись цим нарешті наважитися поділитися власним досвідом із широкою освітянською спільнотою. Віримо, що всі ці зусилля не марні: адже одного дня ми знову зберемося в затишних шкільних стінах — хтось у вцілілих, а хтось — у відбудованих.


« повернутися

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень