A A A K K K
людям з порушенням зору
Комунальний заклад
"Центр професійного розвитку педагогічних працівників"
Безлюдівської селищної ради

9 фактів про Конституцію України, про які варто розповісти дітям

Дата: 28.06.2023 13:02
Кількість переглядів: 21

9 фактів про Конституцію України, про які варто розповісти дітям

Конституція України є основним державним законом, який визначає державний устрій, порядок і принципи функціонування представницьких, виконавчих і судових органів влади, виборчу систему, права та обов'язки держави, суспільства і громадян. Відтак, всі інші закони нашої країни спираються на Конституцію. Нашу Конституцію міжнародна спільнота визнала як одну з найдемократичніших. Сьогодні – 28 червня – Україна відзначає День Конституції. Згадаймо, як ми приймали основний закон і які історичні факти передували цій події. 

1. Процес підготовки чинної Конституції України тривав шість років. Робота розпочалася 1990 року, усього було розглянуто 15 проєктів від різних політичних партій, Конституційної комісії та науковців. Після того як текст було затверджено на попередньому голосуванні й відправлено на доопрацювання, Конституційна комісія внесла до нього понад шість тисяч правок. Для цього їй три місяці довелося працювати без вихідних у режимі тринадцятигодинного робочого дня.

2. Історичне засідання Верховної Ради, на якому було прийнято Конституцію, тривало 24 години. Парламент вирішив розглянути це питання на одному засіданні, без перерв. Голосування відбувалося за кожною статтею окремо і за цілими розділами. Конституція отримала 315 депутатських голосів за з 300 необхідних.

3. Україна як незалежна держава прожила без власної Конституції практично п'ять років і стала останньою з пострадянських країн, де прийняли Конституцію – основу української держави, де написано, що країна існує для людей, але не навпаки.

4. Чинна Конституція України мала чимало попередниць. Ще у 1710 році було створено відому Конституцію гетьмана Пилипа Орлика. Вона, на жаль, так і не набула чинності, але вважається однією з перших європейських конституцій нового часу.

У 1918 році, в останній день свого існування, Центральна Рада ухвалила Статут про державний устрій, права і вільності УНР, тобто Конституцію УНР.

Гетьман Скоропадський, очоливши Українську Державу, теж розробив свою конституцію – Закон про тимчасовий державний устрій країни.

У тому ж 1918 році ухвалили Малу Конституцію Західноукраїнської Народної Республіки, а у 1939-му — Конституційні закони Карпатської України. І це ще без урахування конституцій УРСР.

Конституція Пилипа Орлика повністю називалася «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» і складалася з преамбули й 16 статей, була написана латиною і староукраїнською мовою. Рукописні версії (оригінал) історичного документа знаходяться не в Україні, і тільки у 2021-му зі Швеції доставили документ на латині для тимчасової експозиції в Софійському Соборі з 16 серпня по 14 листопада.

Фото без описуЕкспозиція Конституції Орлика в Софійському Соборі (фото: president.gov.ua)

5. 22 серпня 2011 року в Києві відбулася презентація першої мініатюрної Конституції України. Мініатюра має розмір 21х32 мм і складається зі 160 сторінок, на яких тушшю вручну написано близько 9,5 тисяч букв. Виготовлена зі спеціального надтонкого паперу, мініверсія головного закону країни міститься в чохлі з зображенням герба. Зберігається вона в Музеї книги й друкарства.

Фото без опису

 

6. У 2019 році з’явилася перша електронна Конституція України для дітей у вигляді коміксів. Її авторами стали відомі письменники й популяризатори української історії брати Капранови, а художником – Олександр Костенко. Цей варіант було одразу викладено у вільний доступ в інтернеті.

Фото без опису

7. День Конституції – це єдине державне свято, яке згадується в самій Конституції.

8. Кожен Президент України складає присягу, поклавши одну руку на Конституцію України, а другу – на Пересопницьке Євангеліє.

9. 21 червня 1996-го було прийнято доповнення спікера Олександра Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Додатково див. Інформаційні матеріали до Дня Конституції України – 2023 


« повернутися

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень