“Фінансова грамотність і підприємництво”: якою буде нова дисципліна для 8-9 класів “НУШ”
До типових навчальних планів для учнів 5-9 класів включено новий предмет «Підприємництво і фінансова грамотність».
З 2025 року у 8-9 класах “НУШ” з’явиться нова обов’язкова дисципліна “Підприємництво й фінансова грамотність”. Для її впровадження фахівці НБУ вже створили модельну програму, на основі якої розробляють необхідні навчальні матеріали для школярів і педагогів.
Про це під час онлайн-конференції “FinLit Forum: розвиток фінансової грамотності в шкільній освіті” розповіла начальниця Управління зв’язків з громадськістю та фінансової обізнаності НБУ Леся Войтицька: https://www.youtube.com/watch?v=do2p6MkGsaM
За даними дослідження Нацбанку:
✔ 79% батьків хочуть, аби їхні діти вивчали в школах основи фінансової грамотності;
✔ 86% підлітків від 11 до 18 років вважають, що обговорення тем, які стосуються грошей і управління ними, є необхідним елементом здобуття освіти.
Сьогодні фінансову грамотність викладають у 10-11 класах як вибірковий або факультативний предмет. У деяких закладах освіти також створюють відповідні гуртки.
Однак, за рішенням Міністерства освіти і науки України, у 2025 році дисципліна “Підприємництво і фінансова грамотність” стане обов’язковою для вивчення у 8, а в 2026 році і в 9 класах. Як додала Леся Войтицька, під час створення модельної програми для учнів базової загальної школи (ознайомитися з нею можна за посиланням) фахівці НБУ намагалися максимально спростити теми й лише познайомити підлітків з основами дисципліни. Більше вони вивчатимуть уже у старшій школі.
Так, за програмою для 8-9 класів “НУШ”, у 8 класі на вивчення фінансової грамотності й основ підприємництва передбачили 17 годин. Зокрема, у межах курсу школярі й школярки розглядатимуть 2 основні теми:
✔ розвиток фінансової культури;
✔ основи фінансової грамотності людини.
Як зазначила Леся Войтицька, курс для 9 класу є ширшим (35 годин) і охоплює 6 тем:
✔ гроші та їх призначення;
✔ банківські й небанківські фінансові установи;
✔ базові фінансові послуги;
✔ захист прав споживачів фінансових послуг;
✔ основи підприємництва;
✔ проєкт “Шкільне підприємництво” – від ідеї до реалізації (практичний кейс).
“Ми хочемо, щоб це був кейсовий підхід до навчання, де ми будемо говорити з підлітками через історії. Показувати, де вони можуть використати отримані знання, зокрема, і з підприємництва”, – додала фахівчиня.
Леся Войтицька також наголосила, що компетентність “Підприємливість і фінансова грамотність” є однією з 11 ключових, які визначені в Законі України “Про освіту”. Крім того, її формування є обов’язковим у здобувачів і здобувачок базової загальної середньої освіти.
“Ми розуміємо, наскільки складно взяти й запустити нову дисципліну. Тому держава бере на себе відповідальність допомогти вчителям підготуватися до цього”, – підкреслила під час заходу Олена Тригуб, менеджерка проєкту “Підвищення рівня фінансової грамотності населення України” (НБУ).
Так, для підвищення обізнаності педагогів і педагогинь з питань фінансової грамотності НБУ створив Центр фінансових знань “Талан”. На платформі проєкту вчителі можуть знайти:
✔ навчальні програми;
✔ інформацію про заходи для дітей і педагогів;
✔ курси з підвищення кваліфікації для вчителів;
✔ безплатні навчальні матеріали з фінансової грамотності й підприємництва.
Зокрема, серед матеріалів є методичні рекомендації, як інтегрувати вивчення фінансової грамотності в уроки музики, англійської мови чи фізкультури.
А про те, як вчителям підготуватися до викладання предмета в школі розповідали в статті.
Джерело:НУШ