День української писемності та мови 2024 – дата, історія свята та коли відбудеться Радіодиктант національної єдності
У жовтні українці святкують День української писемності та мови. Це свято також вшановує Нестора Літописця, який стояв біля витоків української писемності.
Коли у 2024 році відзначають День української писемності та мови, як виникло це свято та коли українці писатимуть Радіодиктант національної єдності.
Коли День української писемності та мови у цьому році
День української писемності та мови відзначається щороку 27 жовтня (раніше, за старим календарем – 9 листопада). Зміна дати святкування пов'язана з переходом Православної Церкви України на новоюліанський календар.
Змінили день вшанування преподобного Нестора Літописця – з 9 листопада на 27 жовтня. Оскільки День української писемності та мови традиційно приурочений до дня його пам'яті, було ухвалено рішення також перенести це свято. Президент Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав відповідний указ. Однією з традицій свята є написання Радіодиктанту національної єдності, у якому можуть взяти участь усі охочі.
Історія свята
День української писемності та мови був заснований у 1997 році Указом Президента України Леоніда Кучми. Це свято приурочене до пам'яті преподобного Нестора Літописця, ченця Києво-Печерської лаври, який вважається першим українським істориком і письменником. Вважається, що саме він є автором першої писемної історії українських земель – "Повісті минулих літ".
Радіодиктант національної єдності – 2024
Радіодиктант національної єдності був започаткований у 2000 році. Це стало найбільшим україномовним флешмобом – до нього долучаються українці різного віку та професій по всьому світу. Щороку кількість учасників зростає, а географія розширюється.
У 2024 році авторкою Радіодиктанту національної єдності стане українська письменниця Оксана Забужко. Читатиме диктант Павло Вишебаба – поет, музикант та військовий ЗСУ.
Радіодиктант відбудеться 25 жовтня об 11:00 і транслюватиметься на таких платформах:
- Українське радіо
- Радіо Культура
- Телеканал Суспільне Культура
- YouTube-канал Українського Радіо
- Facebook-сторінки Суспільного Суспільне на Facebook.
Із 15 жовтня до 5 листопада 2024 року у Вікіпедії розпочинається Тиждень української мови, приурочений до Дня української писемності та мови.
Мета кампанії – створити та відредагувати якомога більше статей про українську мову та літературу у Вікіпедії.
Організатори – Міністерство культури та стратегічних комунікацій України і громадська організація «Вікімедіа Україна».
Усіх охочих закликають долучитися до акції, створити та вдосконалити статті на тему української мови й літератури в українськомовному розділі Вікіпедії.
«Мова – це більше, ніж засіб спілкування. Це наша історія, наші цінності й наша спільна пам’ять. Сьогодні важливо не лише говорити українською, але й робити все можливе для поширення її в інформаційному просторі, і цей проєкт – чудова можливість зробити внесок у її розвиток. Ця ініціатива, допоможе зберегти і примножити українську мову на глобальному рівні», – зазначив Микола Точицький, Міністр культури та стратегічних комунікацій України.
Кампанія розпочалася від сьогодні, 15 жовтня. Долучитися можуть усі охочі. Для цього потрібно зареєструватися у Вікіпедії та створити чи поліпшити принаймні одну статтю на тему української мови або літератури.
Найактивніші учасники та учасниці, а також автори та авторки найкращих статей отримають сувеніри та подарунки.
«Вікіпедію створюють і розвивають волонтери – будь-хто може започаткувати нову або покращити будь-яку існуючу статтю. Тож ми сподіваємося, що Тиждень української мови стане хорошою мотивацією для експертів та експерток у галузі – науковців, учителів, викладачів, студентів, бібліотекарів – долучитися до розбудови найбільшої вільної енциклопедії, якою користуються мільйони людей. Водночас у Вікіпедії немає формальних обмежень щодо того, хто може долучитися до роботи над тією чи іншою темою. Достатньо лише трохи часу й мотивації, щоб опрацювати авторитетні зовнішні джерела і створити або поліпшити на їхній основі енциклопедичну статтю», – зазначив Ілля Корнійко, голова Правління ГО «Вікімедіа Україна».